Treść strony
Kredyty inwestycyjne
Kredyt inwestycyjny przeznaczony jest na finansowanie projektów inwestycyjnych i rozwojowych mających na celu stworzenie nowego lub trwałe zwiększenie istniejącego majątku Kredytobiorcy, a w szczególności na przedsięwzięcia rozwojowe - polegające np. na zakupie maszyn, urządzeń, środków transportu, nieruchomości, materiałów i wyrobów przeznaczonych na budowę, surowców, półproduktów na modernizację i restrukturyzację majątku produkcyjnego, zakup udziałów lub akcji i inne oraz na sfinansowanie środków obrotowych ściśle związanych z uruchomieniem przedsięwzięcia inwestycyjnego
Kredyt inwestycyjny stanowi uzupełnienie środków własnych (udziału własnego) Kredytobiorcy, wnoszonych w szczególności w formie:
- środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych, z zastrzeżeniem, że środki te nie wynikają z innych zobowiązań Kredytobiorcy np. kredytu w innym banku,
- nabycia i opracowania dokumentacji technicznej przedsięwzięcia,
- zakupu nieruchomości przeznaczonej na wykonywanie działalności gospodarczej,
- zakupionych materiałów i urządzeń,
- poniesionych nakładów inwestycyjnych wykonanych systemem gospodarczym, udokumentowanych odpowiednio wyciągami bankowymi, aktami notarialnymi, fakturami wystawionymi na Kredytobiorcę, rachunkami, wyceną rzeczoznawcy lub kosztorysem powykonawczym.
Rodzaje kredytów inwestycyjnych
- Inwestycyjny
- Inwestycyjny z częściową spłatą kapitału kredytu (CSK)
Kredyt na realizację inwestycji w gospodarstwach rolnych z częściową spłatą kapitału kredytu ARiMR (CSK)|
- Kredyty udzielane są w rachunku kredytowym, na którym ewidencjonuje się wysokość przyznanego kredytu, jego wykorzystanie i spłatę.
- Kredyty udzielane są wyłącznie w złotych polskich (PLN).
O Kredyt mogą ubiegać się następujące podmioty podejmujące lub prowadzące działalność określoną w Części II Zasad ARIMR:
- osoby fizyczne posiadające pełną zdolność do czynności prawnych, z wyłączeniem emerytów i rencistów mających ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy,
- osoby prawne,
- jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.
Okres kredytowania nie może być krótszy niż 5 lat i dłuższy niż 10 lat.
Karencja w spłacie rat kapitałowych nie może przekroczyć 2 lat.
Kwota Kredytu nie może:
- przekroczyć 80% wartości nakładów inwestycyjnych,
- wynosić więcej niż 10% funduszy własnych Banku.
Łączna kwota udzielonych kredytów z zastosowaniem pomocy ARiMR w formie dopłat do oprocentowania lub częściowej spłaty kapitału jednemu podmiotowi na realizację równocześnie kilku inwestycji nie może przekroczyć 10% funduszy własnych Banku.
Suma nominalnych kwot pomocy ARiMR w formie częściowej spłaty kapitału wynikających z umów kredytu z linii CSK podpisanych przez Kredytobiorcę w ciągu 5 lat nie może przekroczyć 35 tys. zł.
Oprocentowanie Kredytu ustalane jest w stosunku rocznym według zmiennej stopy procentowej liczonej w stosunku rocznym i stanowiącej sumę stopy bazowej kredytowej i marży Banku.
Kredyt uruchamiany jest jednorazowo lub w transzach, w zależności do rodzaju finansowanego przedsięwzięcia i harmonogramu rzeczowo-finansowego.
Warunki stosowania pomocy ARiMR:
Pomoc ARiMR w formie częściowej spłaty kapitału wypłacana jest w dwóch ratach, przy czym:
- pierwsza rata w wysokości 75% kwoty pomocy, wypłacana po zrealizowaniu i rozliczeniu inwestycji oraz uruchomieniu działalności przez Kredytobiorcę,
- druga rata w wysokości 25% kwoty pomocy wypłacana na koniec okresu kredytowania, w celu ostatecznej spłaty kapitału kredytu, jednak nie wcześniej niż po 5 latach od dnia udzielenia kredytu.